CZ-FLORA, odbytové družstvo (https://www.cz-flora.cz/)

Primula

Petrklíč – posel jara

Pokud si chcete v zimních tmavých dnech navodit atmosféru toužebně očekávaného jara, není snad nic účinnějšího, než si přivonět k petrklíči …

Primula

Petrklíče jsou již dlouhou řadu let tradiční květinou pěstovanou českými zahradníky zejména pro předjarní období.

Moderní sortiment nejpěstovanější Primula acaulis (syn. P. vulgaris) neboli petrklíče, či Prvosenky bezlodyžné, umožňuje pěstitelům dodávat kvetoucí květiny od listopadu do poloviny dubna. V nabídce jsou v celé řadě barev, kdy převládá klasická žlutá, po květy s bílým lemem, či dvoubarevné květy s „okem“, s květy žíhanými, plnokvěté, s drobnými kvítky i velkokvěté s květy až 8 cm v průměru. V sortimentu jsou odrůdy drobné, prodávané v květináčích o průměru 8 cm , až po robustní sorty pěstované v květináčích o průměru 11 cm. V poslední době se také pro prodej v měsících únor a březen stále častěji pěstuje Primula elatior, která je velmi podobná P. acaulis s tím, že květenství je na stopce a rostlina vytváří cca 1-3 „deštníky“ květenství s květy v obdobném spektru barev jako Primula acaulis.

V sortimentu zahradnických firem se můžeme také setkat s příbuznými jarních prvosenek a to zejména s druhy Primula obconica a Primula malacoides.

Původ a nároky

Botanické Primula acaulis a elatior jsou rozšířené od střední Asie po západní Evropu; jsou to tzv. dvouletky, neboli v prvním roce po vzejití rostlina vytváří růžici listů a v druhém roce na jaře vykvétá. Jedná se o rostlinu chladnomilnou a veskrze nenáročnou.

Botanické petrlíče obsahují celou řadu léčivých látek podpurujících  imunitu, působících proti zánětům dýchacích cest a ledvin, podporujících odhlenění , účinkujících proti astmatu a použítí  tedy najdou i ve farmacii.   

Nenáročnost a fakt, že se pěstují v chladném skleníku a většinu času v zimním období, je činí cenově velmi přijatelné při jejich neobyčejné atraktivitě pro zákazníka. Je to bezesporu květina vhodná pro tzv. impulsivní prodej v předjaří.   

V domácích podmínkách je třeba dbát na to, aby květina nepřesychala a naopak nestála delší dobu ve vodě např. v misce. Květinu je možné po cca 10-14-ti dnech přihnojit. Vyhovuje jí spíše chladné místo (cca 10°C), kde rozkvétá pomalu a déle vydrží. Oproti tomu při pokojové teplotě naplno rozkvete rychleji a intenzivněji provoní celou místnost; jen se samozřejmě zkrátí doba do odkvětu, což není vzhledem k její ceně takové minus.

Odkvetlou květinu je možné po období s většími mrazy vysadit ven na zahradu, kdy většinou přečká zimu a na jaře dalšího roku opět vykvete.    

Petrklíče pěstují čeští zahradníci v rašelinových substrátech s dostatečným obsahem jílu, který přispívá ke stabilitě vodního režimu a ze substrátu se nevyplavují živiny tak jako ze substrátů některých rostlin z dovozu, které mají minerální složky zpravidla méně nebo žádnou. Pěstování v chladném skleníku a menší vzdálenost přeprav než například z Holandska je přínosem pro životní prostředí. Zboží od českých pěstitelů stráví na cestě (ve tmě) k zákazníkovi méně času než dovozové a také díky větší operativnosti a kratší době mezi objednáním a dodáním je tím česká květina v momentě příjmu  na prodejnu v lepší kondici.